PROJEKT "DEUTSCH HAT KLASSE" 2017-2018

Share

 Wspaniała przygoda z „Deutsch hat Klasse”!

 „Współpracujemy, współdecydujemy, współdziałamy!” – to motto ogólnopolskiego projektu prowadzonego przez Instytut Goethego w Warszawie w partnerstwie z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie i pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. W jego ramach młodzież z ZSP w Sierakowicach w roku szkolnym 2016/2017 stworzyła optymalna salę lekcyjną do nauki języka niemieckiego.  Zadaniem zespołu było również wprowadzenie takich zmian w aranżacji klasy, które sprawią, że przebywający w niej uczniowie i nauczyciele będą czuć się komfortowo, a sama pracownia ułatwi naukę języka niemieckiego. W ubiegłym roku nasz 18 osobowy team zwyciężył w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. W ramach nagrody byłyśmy w Berlinie, gdzie w końcu mogłyśmy na własne oczy podziwiać Bramę Brandenburską i na Wyspie Tropikalnej, na której wspaniale spędziłyśmy czas wolny.

W tym roku szkolnym team „Niemiecki ma klasę - Deutsch hat Klasse” postanowił dalej realizować projekt, jednak ze względu na regulamin tym razem poza konkursem. Projekt „Deutsch hat Klasse”  to jednak coś więcej niż tylko aranżacja pracowni. Młodzież uczyła się języka niemieckiego przy pomocy fiszek przygotowanych przez Instytut Geothego, tworzyła plakaty edukacyjne oraz dokumentowała wszystkie poczynania, robiąc zdjęcia, pisząc sprawozdania ze spotkań (relacje w języku niemieckim), artykuły do gazetki szkolnej i prasy lokalnej, a także zamieszczając informacje i kontaktując się ze sobą na  portalach społecznościowych.

Ciągle tworzymy nowe plakaty edukacyjne, gazetki i pomoce dydaktyczne. W tym roku szkolnym stworzyłyśmy grę memory, scrabble i koło fortuny. Poza tym nakręciłyśmy filmy dydaktyczne, a do jednego z nich ćwiczenia, które mogą pomóc w nauce nowego słownictwa. Sam film i ćwiczenia znajdują się na blogu: https://freizeitzsp.blogspot.com/. Na naszych zajęciach pracujemy aktywnie, często używamy stworzonych przez nas pomocy dydaktycznych, co sprawia, ze nauka jest ciekawsza i bardziej efektywna.

Około 5 miesięcy pracy, 13 uczennic w projekcie, niezliczone godziny wspólnej pracy i spotkań w czasie lekcji, po lekcjach a nawet podczas ferii zimowych. Dzięki temu nasza sala  jest wspaniała, kolorowa, praktyczna i wygodna. Możemy w niej przyjemnie spędzać czas nie tylko podczas lekcji. W tej edycji „wyszłyśmy” z klasy. Na wejściu do niej dzięki wsparciu i pomocy Pani Ewy Cybula namalowałyśmy loga typowe dla Niemiec. Teraz każdy wie, jakiego przedmiotu naucza się w „12”ce. Dodatkowo idąc za potrzebami uczniów postanowiłyśmy stworzyć w szkole dwa „Erholungsecken” czyli „Kąciki wypoczynkowe”. To przedsięwzięcie na pewno by się nie udało, gdyby nie Pan dyrektor Grzegorz Machola i Pan konserwator Henryk Wożniak, którzy zbudowali ławki z palet. W ramach projektu postanowiłyśmy również przearanżować nasz hol i stworzyłyśmy na dwóch ścianach kolaż/mural. Nasza szkoła słynie z realizacji wielu projektów i programów międzynarodowych, co teraz podkreśla nasz kolaż.

Wszystko to udało się dzięki bezinteresowności i pomocy wielu osób. Pan Artur Hewelt, kierownik szkolenia praktycznegow naszej szkoleotrzymał od zaprzyjaźnionej firmy WEDAM ze Stężycy (pana  Eugeniusza Hinca i Marka Zarach) palety, z których zbiliśmy ławki. Teraz w naszej szkole są miejsca, w których można odpocząć i wygodnie posiedzieć, a dzięki temu… poczuć się  jak w domu. Tu ukłon również w stronę Państwa Piotra, Eweliny i Andrzeja Hinc i ogromne podziękowania za ich pomoc finansową oraz wsparcie Pana dyrektora Grzegorza Machola, Pana Henryka Woźniak oraz Rady Rodziców ZSP w Sierakowicach, bez których to przedsięwzięcie na pewno by się nie udało! Dziękujemy również paniom sprzątającym, na które zawsze mogłyśmy liczyć!

Dziękujemy!

                                                               Zespół projektowy „Deutsch hat Klasse” wraz z opiekunem Martą Młyńską

 

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270
  • skrzynka epuap  /zspsierakowice/skrzynkaESP/

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniów